Oslabenému Áčku stačily v Kunštátě síly jen na polčas.

„Za mě byla Morenda byla asi nejlepší tým, který tady na jaře hrál,“ mimo jiné po nedělním zápase áčka v Kunštátě řekl domácí trenér Vladan Horák. Pochvala sice těší, ale body se za ni nedávají. Přitom ještě v poločasové přestávce byly v našem držení všechny tři. Morenda vedla 1:0 a byla lepší, ale po přestávce se všechno změnilo.

Krajský přebor mužů – předehrávané 27. kolo:
FK Kunštát – SK Moravská Slavia 2:1

Poločas: 0:1

Branky: 49. a 72. Bělehrádek – 39. Pešta

ŽK: Bezděk – Pešta

Diváků: 210

Sestava Kunštátu: Ivo Loukota [K] – Vít Bezděk, Roman Zeman, Tomáš Gracias, Martin Janíček – Dalibor Hanák (62. Tomáš Prokeš) – Tomáš Bělehrádek (84. Radek Janků), David Macko (80. Tomáš Adámek), Matěj Zlatníček, Marek Štencl (80. Jiří Konečný) – Marek Sehnal (62. Marek Psotka)

Sestava MS: Josef Šurkala – Samuel Čus (78. Lukáš Roštínský), Ladislav Hanuš, Ondřej Kubík [K], Lukáš Gruber (65. Pavel Dědič) – Filip Klimeš – Ondřej Havelka, Radek Šmýd, Jiří Pešta – Vojtěch Čech, Arutjun Ovsepjan

Zranění, pracovní povinnosti a jiné problémy trápí Morendu už delší dobu a v Kunštátu to asi vyvrcholilo. Na lavičce nebyl ani trenér Libor Danihelka a jeho asistent Aleš Schuster měl na střídání k dispozici jen dva hráče. Někteří kluci navíc nastupují po zraněních. V sestavě chyběli především klasičtí útočníci a na hrot střídavě nebo i ve dvojici si nabíhali záložníci Vojta Čech a Arutjun Ovsepjan.

V první půli ovšem tento provizorní systém fungoval perfektně. Morenda měla hru pod kontrolou a vypracovala si několik příležitostí. Nedá se sice říct, že čistých šancí, ale Pavel Simr či Diogo Neves by si asi s koncovkou poradili úspěšněji… Takto nám k vedení pomohli sami domácí. Ve 40. minutě si stopeři s brankářem dávali přednost tak dlouho, až mezi ně vlétl Ondra Havelka a sražený míč pak hlavičkou doťukl do prázdné branky Jiří Pešta.

Do druhého poločasu domácí natoupili tak, jak plánovali od začátku. Bohužel tlak Morenda neustála. V 50. minutě dostal dlouhý míč za obranu Tomáš Bělehrádek a i když to vypadalo, že ho obrana stihne zablokovat, přece jen se mu povedlo přehodit vybíhajícího brankáře Josefa Šurkalu. Pak se prakticky až do závěrečné desetiminutovky hrálo na jednu branku, ale i domácí své pološance dlouho nedokázali gólově zakončit. Čtvrt hodiny před koncem to ale provedli parádně. Marek Štencl se po levé straně proháčkoval od praporku až do velkého vápna a podél brankové čáry předložil zezadu nabíhajícímu Tomáši Bělehrádkovi přihrávku, kterou ani nešlo poslat jinam než do prázdné branky.

Aleš Schuster reagoval správně. Na hrot vysunul stopera Ondru Kubíka a opravdu to třikrát vypadalo na vyrovnaní. Čechova střela těsně minula levou tyčku a po závarech po rohových kopech míč poskakující metr před brankovou čárou nakonec domácí stačili uklidit do bezpečí. V poslední minutě jsme naopak měli štěstí, když Šurkala po centru neudržel balón a mladíček Radek Janků zblízka přestřelil naši branku.

po utkání řekli:

Vladan Horák, trenér Kunštátu:

„Na Morendu jsme chtěli nastoupit nátlakovým fotbalem, ale to se nám v prvním poločase vůbec nepodařilo. Prostě jsme ten zápas nezachytili a hosté šli naprosto zaslouženě do vedení, protože byli aktivnější a měli dobrý přechod do útoku. Ve druhém poločase se obrázek naštěstí změnil. Důležité bylo, jak jsme do něho vstoupili, strašně nám pomohl ten rychlý gól, ten nás polil tou správnou živou vodou. Myslím, že jsme to pak zaslouženě obrátili. Samozřejmě, ve fotbale to chodí taky tak, že nedáte třetí gól, ten pojišťovák, a pak vás to může mrzet. Já si vážím toho obratu, protože za mě Morenda byla asi nejlepší tým který tady na jaře hrál!“

Ladislav Hanuš, stoper MS:

„Ve druhém poločase jsme, bohužel, přestali hrát to, co jsme hráli v prvním. Přestali jsme běhat a nevím jestli to bylo fyzičkou nebo v hlavách. Prostě jsme nehráli tu svoji hru. První půlku jsme víceméně byli na balónu jenom my a do ničeho jsme je nepustili. Dalo se čekat, že oni v přestávce dostanou od trenéra kapky, a že na nás vlítnou. Škoda, že jsme dostali tak rychle gól. Po něm už jsme se vůbec se nedostali do naší hry. V prvním poločase jsme si i bez útoku nějaké šance vytvořili a nahoře jsme docela dobře drželi balón. Potom ale všechny ty absence byly znát a navíc v tom horku to byl i hodně fyzicky náročný zápas a my jsme měli na střídání jen dva hráče. Takže se to druhou půlku nemohlo ani něčím oživit.“